LP: Diniyar Bilyaletdinov (1, Everton)
OŚP: Juan Mata (2, Chelsea)
N: Emmanuel Adebayor (3, Tottenham)
* razy w jedenastce kolejki

Piłkarz kolejki: Juan Mata (Chelsea) – dwie asysty i gol w pierwszej połowie. Mata zapewnił spokojne popołudnie będącemu pod presją menedżerowi Andre Villas-Boasowi. Hiszpan podawał bardzo dokładnie, stworzył kolegom cztery sytuacje bramkowe. Świetnie współpracował z Danielem Sturridgem. Ich gra przewyższała umiejętności defensywne Wolverhampton.

Mecz kolejki: Manchester United – Newcastle 1:1 – spotkanie na Old Trafford miało dwa oblicza. W pierwszej połowie lepsze wrażenie zostawili po sobie goście z Newcastle, w drugiej dominował Man United. Temperatura na boisku podniosła się w ostatnim kwadransie. Osłabione po czerwonej kartce Newcastle broniło całym zespołem w polu karnym, a gospodarze co rusz nękali Tima Krula. Man United stworzyli sobie sześć świetnych okazji, ale holenderski bramkarz Newcastle przetrwał kanonadę mistrzów Anglii i zapewnił swojej ekipie bezcenny punkt.

Gol kolejki: Ruben Rochina (Blackburn) – drużyna Steve Keana po raz kolejny mocno zawiodła i wylądowała na dnie Premier League. Blackburn przegrywało już 0:3, gdy bramkę na otarcie łez zdobył Rochina. Hiszpan dokładnie i mocno przymierzył zza pola karnego. Piłka od słupka wpadła do siatki, ale na wielki powrót Rovers było już za późno.

Parada kolejki: Joe Hart (Manchester City) – podczas tego weekendu bramkarze popisywali się świetnymi interwencjami. Wyróżniali się Mark Schwarzer i Tim Krul. Mnóstwo pracy miał także Joe Hart, który uratował liderowi tabeli remis na Anfield. W trzeciej minucie doliczonego czasu Hart znakomicie sparował uderzenie głową Andy’ego Carrolla, a później nogami zatrzymał dobitkę Luisa Suareza. Bez tak dobrze dysponowanego bramkarza City mogło wysoko przegrać w Liverpoolu.

Gafa kolejki: Wes Brown (Sunderland) – Sunderland przeważał w konfrontacji z Wigan, ale przegrał przez dwa błędy w obronie. Karygodnie pomylił się Brown w ostatnich sekundach spotkania. Doświadczony obrońca źle przyjął piłkę zagrywaną przez własnego golkipera i chwilę później napastnik Wigan Franco di Santo strzelał na pustą bramkę. Kolejna porażka, w dodatku z tak słabym rywalem, przybliżyła Czarne Koty do strefy spadkowej.

Kontrowersja kolejki: rzut karny Newcastle –  sir Alex Ferguson długo wściekał się po decyzji sędziego o rzucie karnym dla Newcastle. Miał powody. Rio Ferdinand idealnie wymierzył swój wślizg i wybił piłkę spod nóg Hatema Ben Arfy. Arbiter początkowo wskazał na rzut rożny, ale zmienił decyzję po konsultacji z liniowym. Newcastle zasługiwało na bramkę, jednak nie po tak fatalnej pomyłce sędziowskiej.

Wydarzenie kolejki: tragiczna śmierć Gary’ego Speeda – brytyjską piłką wstrząsnęła w niedzielę wieść o samobójstwie selekcjonera Walii Gary’ego Speeda. Speed był w Anglii symbolem wytrzymałości i przykładem cech przywódczych. Na wszystkich szczeblach ligowych zaliczył 677 występów. Jego śmierć poruszyła szczególnie reprezentantów Walii oraz byłych kolegów z boiska. Minuta ciszy ku jego pamięci w Swansea przerodziła się w burzę oklasków i przyśpiewek kibiców. Jego przyjaciel Shay Given popłakał się przed kamerami, a Craig Bellamy zrezygnował z występu na Anfield. Niedawno Speed odbudowywał reprezentację Walii, która wygrała cztery z pięciu ostatnich meczów pod jego wodzą.

Gary Speed, fot: Guardian

1. 12/07/2013 o 01:25