Strona główna > Bundesliga, La Liga, Premier League, Serie A > Piłkarski weekend w ciekawostkach Opta

Europejskie murawy jeszcze dudnią od weekendowych emocji. Zapraszam do najdziwniejszych i najciekawszych statystyk z Anglii, Hiszpanii, Włoch i Niemiec, które zapewnia firma Opta. Przyjrzymy się też zmaganiom Polaków w zagranicznych ligach.

Premier League – 27. kolejka

Liverpool wygrał z Arsenalem w rzutach rożnych 12 do 0.

Luis Suarez (Liverpool) był 6-krotnie faulowany przez Arsenal.

Gracze Liverpoolu wykonali 38 dośrodkowań, ale tylko 8 celnych.

Tottenham miał lepszy bilans strzałów niż Manchester United (18 do 6), ale i tak przegrał 1:3.

Danny Welbeck (Manchester United) zaliczył 7 strat własnych.

Czwórka obrońców Manchesteru United wybijała piłkę łącznie 49 razy.

Newcastle zremisowało z Sunderlandem, mimo miażdżącej przewagi w strzałach (29 do 8), posiadaniu piłki (63% do 37%) i celności podań (78% do 65%).

Ostre derby północy Anglii skończyły się na 8 żółtych i 2 czerwonych kartkach.

Adam Bogdan (Bolton vs Manchester City) miał 27 wykopów spod bramki, ale tylko 5 dokładnych. Bramkarz Boltonu podawał z 18% celnością.

Vincent Kompany (Manchester City) zaliczył 4 skuteczne dryblingi. Sporo jak na środkowego obrońcę.

Akos Buzsaky (QPR vs Everton) oddał 10 strzałów na bramkę, bez skutku.

Swansea wygrało z Wigan na dryblingi w stosunku 13 do 1.

Pavel Pogrebnyak (Fulham vs Wolverhampton) 4 razy wpadł w pułapkę ofsajdową. Ryzyko opłaciło się, bo strzelił też 3 gole z 3 oddanych uderzeń.

Primera Division – 25. kolejka

Real Madryt wygrał 20 z ostatnich 21 ligowych spotkań. Jedyna wpadka – Gran Derbi na Santiago Bernabeu.

Real przeciwko Espanoylowi rozstrzygnął na swoją korzyść 100% pojedynków główkowych.

Cristiano Ronaldo (Real) oddał 9 strzałów na bramkę rywali.

Barcelona miała przeciwko Gijon 80% posiadania piłki, mimo że niemal całą drugą połowę grała bez wyrzuconego z boiska Gerarda Pique.

Rywale 7 razy faulowali Andresa Iniestę (Barcelona).

Eduardo Salvio (Atletico vs Sevilla) był pozbawiany piłki 9-krotnie.

Poza bramkarzem każdy gracz Atletico z pierwszej jedenastki popełnił przynajmniej 1 faul.

Dwaj obrońcy Fernando Amorebieta i Jon Aurtenetxe (Bilbao vs Sociedad) mieli razem aż 23 przechwyty.

Valencii wystarczył 1 strzał w światło bramki do odniesienia zwycięstwa nad Getafe.

9 z 11 piłkarzy wyjściowego składu Valencii zostało ukaranych żółtymi kartkami.

Roberto Trashorras (Vallecano vs Santander) podawał 111 razy na 90% skuteczności.

Serie A – 26. kolejka

Roma grała w dziesiątkę od 7. minuty, a mimo to miała przewagę posiadania 54% do 46% nad Lazio.

Robinho (Milan vs Palermo) zapisał aż 7 kluczowych podań.

Massimo Ambrosini (Milan) zaliczył 8 odbiorów i 4 przechwyty.

Zajęty Diego Forlan (Inter vs Catania) wykonał 24 dośrodkowania i oddał 7 strzałów. Efektem tego gol i asysta Urugwajczyka.

Mirko Vucinic (Juventus vs Chievo) tracił piłkę 15 razy.

Udinese ograniczyła Atalatnę do ledwie 3 strzałów, w tym żadnego w światło bramki.

Marco di Vaio (Bologna vs Novara) 6 razy wpadał w pułapkę ofsajdową.

Luis Muriel (Lecce vs Genoa) 8 razy sam gubił piłkę.

Bundesliga – 24. kolejka

Ilkay Gundogan i Kevin Grosskreutz (Dortmund vs Mainz) aż 8 razy wyłuskiwali piłkę spod nóg rywali.

Nurnberg wygrał z Borussią M’Gladbach 1:0, w strzałach 16 do 8, ale w posiadaniu lepsi byli goście w stosunku 33% do 67%.

Bramkarz Marc-André ter Stegen (M’Gladbach) wykonał 26 podań – wszystkie dokładnie pod nogi kolegów z drużyny.

Slobodan Rajkovic (Hamburg vs Stuttgart) sprokurował 2 rzuty karne, mimo to nie dostał żadnej kartki.

Heroiczna obrona Pedro Geromela (Koeln vs Hoffenheim) – 5 odbiorów i 9 przechwytów – wyraźnie przyczyniła się do wywiezienia remisu przez drużynę z Kolonii.

Sebastian Rudy (Hoffenheim) 7 razy skutecznie dryblował.

Cedric Makiadi (Freiburg vs Schalke) był 7-krotnie faulowany przez rywali.

Polski kącik

Robert Lewandowski (Dortmund) wygrał 5 pojedynków główkowych. Był też 5 razy faulowany i oddał 5 strzałów. Występ sponsorowany przez cyfrę 5.

Sławomir Peszko (Koeln) miał 8 strat.

Ariel Borysiuk (Kaiserslautern vs Wolfsburg) zapisał na koncie 4 udane odbiory.

Artur Sobiech (Hannover vs Augsburg) wszedł na boisko w 87. minucie i nie zapisał się w absolutnie żadnej rubryce statystycznej. Nie dotknął piłki choć przez moment.

Damien Perquis (Sochaux vs Valenciennes) miał najwyższą celność podań w całym meczu – 88%.

Ludovic Obraniak (Bordeaux vs Nice) wykonał 14 dośrodkowań, ale tylko 2 dokładne.