Strona główna > Bundesliga, La Liga, Premier League, Serie A > Piłkarski weekend w ciekawostkach Opta (24-25 marca)

Piłkarski weekend w ciekawostkach Opta (24-25 marca)

Derby Italii w godny sposób zamknęły weekendowe zmagania na Starym Kontynencie. Komu w ostatnich dniach sprzyjało wyjątkowe szczęście, kto się popisał, a kto jak najszybciej chciałby zapomnieć o mijającej kolejce? Odpowiedzi na te pytania dostarczają statystyki od fachowców z Opta.

Premier League – 30. kolejka

– Arsenal pokonał Aston Villę 3:0. Kanonierom świetnie poszło w statystyce posiadania piłki, w której wygrali 72% do 28%. Arsenal ograniczył The Villans do ledwie 3 strzałów w całym meczu (żadnego celnego).

– Aż czterech piłkarzy Stoke miało na koncie 0 podań po upływie 25. minut rywalizacji z Manchesterem City.

– Liverpool zaliczył 14 niecelnych strzałów w starciu z Wigan. W całym sezonie The Reds mają na koncie 229 takich nieudanych prób – najwięcej w Premier League.

Jose Enrique (Liverpool) wykonał 7 udanych dryblingów.

– Poza Jayem Spearingiem i bramkarzem Jose Reiną każdy gracz z podstawowej jedenastki Liverpoolu wykonał choć jedno dośrodkowanie. Najwięcej centr zaliczył Steven Gerrard – 10.

Didier Drogba (Chelsea vs Tottenham) przez 90. minut podał tylko 14 razy na ledwie 43% celności.

David Ngog (Bolton vs Blackburn) gubił piłkę 10 razy.

Czterej obrońcy Norwich wybijali piłkę spod własnej bramki 39 razy. Blisko wyrównania tego wyniku byli defensorzy Boltonu, którzy wybijali futbolówkę 38-krotnie.

Golkiper Tim Krul (Newcastle vs WBA) wykonał 32 podania, ale tylko 13% z nich było celnych.
Primera Division – 29. kolejka

Xabi Alonso (Real M vs Sociedad) zanotował 5 kluczowych podań, 4 dokładne dośrodkowania, 11 celnych długich piłek, a to wszystko na 93% celności. Występ Hiszpana ukoronowała asysta.

Andres Iniesta oraz Alexis Sanchez (Barcelona vs Mallorca) zaliczyli po 8 strat.

Leo Messi (Barcelona) miał 6 skutecznych dryblingów. Argentyńczyk oddał też aż 9 strzałów, ale tylko 2 celne.

Wszyscy zawodnicy Malagi przechwytywali podania rywali z Espanyolu oszałamiające 57 razy!

Valencia przegrała z Getafe 1:3, mimo 67% posiadania piłki i 86% dokładności podań. Los Che stracili już 23 punkty w spotkaniach, w których jako pierwsi strzelali gola.

42% procent goli Realu Saragossa było strzelanych w ostatnim kwadransie meczów. Bramki w końcówkach dały Saragossie 10 punktów w tabeli.

W rywalizacji Saragossy z Atletico Madryt, obie drużyny podawały z skutecznością poniżej 70%. W madryckim zespole średnią wyraźnie zaniżył bramkarz Thibaut Courtois, którego zaledwie 17% zagrań było celnych.

Lass (Vallecano vs Villarreal) pojawił się na boisku dopiero po przerwie, ale i tak zdążył wykonać 13 prób dośrodkowań.
Serie A – 29. kolejka

Andrea Pirlo (Juventus vs Inter) notuje średnio 11 dokładnych długich podań co spotkanie. Przeciwko Interowi Włochowi udały się tylko 4 takie zagrania. Mimo ograniczonej swobody, Pirlo i tak zapisał na koncie asystę.

Milan zaliczył tylko 262 celnych podań w rywalizacji z Romą. Rossoneri średnio w meczu notują 455 dokładnych zagrań.

Zlatan Ibrahimović (Milan) oddał 9 strzałów, co zaowocowało zdobyciem 2 goli.

Alberto Gilardino (Genoa vs Fiorentina) zaliczył 5 asystę w barwach Genoi. Za każdym razem Włoch podawał przy bramce Rodrigo Palacio.

Pomocnik Marco Rossi (Genoa)przez 63. minuty gry wymienił tylko 7 podań.

Giulio Migliaccio (Palermo vs Udinese) wygrał 15 (!) pojedynków główkowych.

Alvaro Gonzalez (Lazio vs Cagliari) miał 11 udanych odbiorów, ale ani jednego przechwytu.

Każdy zawodnik Lazio (poza bramkarzem), który pojawił się na boisku w meczu z Cagliari faulował przynajmniej 1 raz.

Obrońcy pilnujący Adriana Mutu (Parma vs Cesena) odbierali Rumunowi piłkę 8 razy.

Luca Cigarini (Atalanta vs Bologna) faulował rywali aż 7-krotnie. Z pewnością zasłużył na czerwoną kartkę.
Bundesliga – 27. kolejka

Koeln po raz pierwszy w historii Bundesligi straciło 5 goli w czasie jeden połowy. Ich oprawcami zostali liderzy z Borussii Dortmund.

Mats Hummels (Dortmund) zastawił 4 skuteczne pułapki ofsajdowe.

Franck Ribery (Bayern vs Hannover) był bardzo zapracowany. Wykonał 5 udanych dryblingów, zaliczył 3 kluczowe podania, był 5 razy faulowany, ale miał też aż 10 strat.

Hoffenheim wygrało pierwszy mecz w sezonie, w którym musiało nadrabiać straty. Ich rywal, Borussia M’Gladbach, przegrała pierwszy raz w spotkaniu, w którym już prowadziła.

Gracze M’Gladbach wykonali razem 81 długich podań.

Zawodnicy Mainz zdominowali posiadanie piłki w stosunku 62% – 38%, a mimo wszystko ulegli Herthcie Berlin 1:3.

Jefferson Farfan (Schalke vs Leverkusen) wykonał 15 dośrodkowań, z czego 5 dotarło do adresata.

Stefan Kiessling (Leverkusen) 7 razy sam gubił piłkę.
Polski kącik

Łukasz Piszczek (Dortmund) strzelił bramkę, miał 2 asysty, 2 udane dryblingi i 3 kluczowe podania. Obrońca zaliczył też 5 odbiorów i 3 przechwyty.

Skrzydłowy Jakub Błaszczykowski (Dortmund) wykonał zaledwie 1 dośrodkowanie w całym meczu – niecelne.

Sławomir Peszko (Koeln) 8 razy tracił piłkę.

Wojciech Szczęsny (Arsenal) podawał piłkę częściej niż Robin van Persie i Theo Walcott (30 do 27 dla Polaka)

Ariel Borysiuk (Kaiserslautern vs Freiburg) zaliczył 5 odbiorów. Polak jako jedyny w swoim zespole zebrał żółtą kartkę.

1. M.
    25/03/2012 o 23:26

Xabi Alonso, wow.
    Piszczek jest obecnie, moim zdaniem, na swojej pozycji w klasie europejskiej.
    Peszko był, jest i będzie jeźdzcem bez głowy. Czasem może mu się coś udać, ale generalnie jest to typ zawodnika, którego będąc trenerem, mógłbym wpuszczać tylko na ostatnie 10-15 minut przy rozstrzygniętym wyniku.