Strona główna > Bundesliga, FFT Stats Zone, Pięć lekcji > Der Klassiker w pięciu lekcjach

Der Klassiker w pięciu lekcjach

Wynik nie oddaje w pełni przebiegu meczu, ale udowadnia ile kroków przed resztą stawki jest obecnie FC Bayern Monachium. Bawarczycy po mistrzowsku wypunktowali swojego najpotężniejszego krajowego rywala i dalej spokojnie siedzą na czele stawki w Niemczech. Co pokazał nam sobotni klasyk w Niemczech?

1. Rola Lahma

Jaka logika stoi za przesunięciem najlepszego bocznego obrońcy świata u szczytu formy na nową pozycję? Tak robi tylko szaleniec lub… wizjoner. Owszem, brak Philippa Lahma na skrzydle obniża potencjał ataku na prawej stronie (co udowadnia jedyny moment, gdy Niemiec pobiegł na starą pozycję – skończyło się asystą przy golu na 3:0).  Jednak łatwo o uzasadnienie takiego wyboru Pepa Guardioli.

Spójrzcie sami na załączony wykres. Lahm ustawiony jako defensywny pomocnik ma służyć głównie stabilizacji rozgrywania piłki od tyłu. Guardiola szanuje utrzymywanie posiadania futbolówki, a Lahm o nią bardzo dba (94% dokładności zagrań w sobotę, 92% średnia sezonu). W Bayernie tylko Bastian Schweinsteiger ma lepsze statystki precyzji podań.

Lahm także zauważalnie cofa się pod własnych środkowych obrońców. Choć w obronie Bawarczycy bronią ewidentnie czwórką z tyłu, to w fazie ataku boczny defensorzy błyskawicznie przesuwają się do przodu, a ich pozycję asekuruje właśnie Lahm. Dzięki temu Bayern ma wyjątkowo mocne skrzydła i przy okazji dużo opcji do zagrania w środku. Ryzykowna jest tylko strata piłki w wyprowadzaniu jej od tyłu, ale właśnie dlatego tak kluczową rolę stanowi wysoki procent dokładności podań. (Podobny manewr Guardiola robił w Barcelonie, gdy Sergio Busquets w ataku stawał się trzecim środkowym obrońcą).

2. Casting Lewandowskiego

Polski napastnik był najjaśniejszym punktem rozbitej w końcówce Borussii Dortmund. Choć drużynowo poniósł klęskę, jego bardzo udany występ indywidualny stanowił najlepszy dowód, dlaczego Bayern powinien latem walczyć o niego do ostatnich sił. W starciu z silnymi obrońcami Bayernu (Boateng i Dante na zmianę), Robert Lewandowski wygrywał większość pojedynków główkowych – 11 w całym spotkaniu. Dortmund nie miał warunków do długiego rozgrywania piłki. Polak stanowił więc kluczowy element w konstruowaniu ataku, bo umiał utrzymać piłkę pod presją na połowie rywala. Stąd też był najczęściej poniewieranym graczem meczu.

Jego największą wartością był jednak wpływ na ustawienie linii defensywnej monachijczyków. Lewandowski wycofany z pozycji wysuniętego napastnika z miejsca zabierał za sobą Boatenga lub Dantego. W sobotę świetnie wychodziły mu podania z głębi. Właśnie po zagraniach Lewandowskiego do kolegów wbiegających w wolne luki Dortmund miał swoje najlepsze szanse – w 70 minucie znakomitą okazję zmarnował Henrich Mychitarian, a trzy minuty później Marco Reusa zatrzymał bramkarz gości. Dodaj takiego napastnika do ekipy Bayernu, a wychodzi maszynka o przerażającej jakości…

3. Ławka Guardioli

Szpital w obronie Dortmundu tylko uwypuklił różnice w jakości składów obu niemieckich potentatów. Bayern dysponował na ławce ludźmi, którzy wzięli się do zupełnego odwrócenia losów meczu. Luksus wprowadzania po przerwie Thiago Alcantary oraz Mario Gotze to marzenie każdego klubowego trenera na świecie.

Nawet wymuszona zmiana, mocno przy tym nietypowa, Jerome’a Boatenga za Thiago okazała się strzałem w dziesiątkę. Hiszpan wszedł i zaprowadził ład w środku pola Bayernu. Stać go było na niekonwencjonalne podania, których wcześniej nie próbował nikt. Unaocznieniem tego zjawiska było rewelacyjne zagranie przy kontrze Bawarczyków zakończonej celnym strzałem Robbena na 2:0.

Gotze z kolei musiał dodatkowo zmierzyć się z ciężarem 80-tysięcznych trybun w Dortmundzie, które grały kocią muzykę przy jego każdym kontakcie z piłką. Wszedł na pozycję fałszywego napastnika i udało mu się uciszyć na moment rozśpiewane gardła fanów Borussii kluczowym trafieniem w meczu.

4. Przemiana Mullera

W pierwszej, bezbramkowej połowie Bayernowi brakowało „zęba” z przodu. Kontrola nad meczem nie przekładała się na sytuacje bramkowe, których więcej miała Borussia. Szczególnie rozczarowujące było schowanie Thomasa Mullera w czeluściach prawej flanki. Rola skrzydłowego to nie jego żywioł. On jest dewastującym graczem, gdy tylko zacznie wpadać w pole karne przeciwnika.

Szczęśliwie dla Bayernu, Muller zaktywizował się w drugiej połowie. Dostał znacznie więcej podań, z których zaczął robić pożytek. Chcecie dalszych dowodów? W drugiej połowie więcej: strzelał, podawał, walczył w powietrzu (wszystkie osiem pojedynków po przerwie), częściej był faulowany. Szczególnie przyjemnie patrzyło się jak wymienia się rolami z Arjenem Robbenem. Swoje najbardziej klasyczne zagranie pokazał w samej końcówce, gdy strzałem na jeden kontakt zabił wszelkie nadzieje Dortmundu.

5. Popis Alaby

Jakub Błaszczykowski był wyróżniającym się zawodnikiem pierwszej połowy meczu. Wszystkie udane akcje miał jednak…, gdy uciekał ze swojej pozycji. Jego rajdy po prawym skrzydle kończyły się z reguły zachwytem nad ustawieniem obronnym Davida Alaby. Austriakowi nie straszne były nawet podwojone obiegi Kevina Grosskreutza. Nie dał się nabierać na pierwsze lepsze zwody – stał twardo na nogach i czekał na dalsze manewry. Dodatkowo nieźle włączał się do ataków. Niesamowicie rozwinął się ten 21 latek…

1. 24/11/2013 o 23:17

O arcyciekawym ustawieniu Bayernu na moim piłkarskim blogu, na którym przedstawiam też interesujące pomysły Guardioli zastosowane podczas sobotniego meczu. Oprócz tego chwalę Davida Alabę za świetną postawę w defensywie i ganię ofensywną czwórkę Dortmundu za słabą skuteczność. Zapraszam. http://kacperpowrozek.pl/borussia-0-3-bayern-artykul-analiza/

2. 04/02/2014 o 23:56